Czy lubisz się bać? Lubisz czytać książki pełne tajemnic i grozy? Uważamy, że historie o duchach i innych nieznanych zjawiskach są szczególnie dobre na jesień. To właśnie w tym czasie wiele przerażających historii podsycanych jest mroczną atmosferą. Oto 7 książek, które idealnie nadają się na Halloween. Te książki sprawią, że wielokrotnie przejdą cię ciarki.

Dom stu szeptów - Graham Masterton

Graham Masterton, szkocki autor horrorów, który jest bestsellerem, pisze od ponad 30 lat. Swoją pierwszą powieść, Manitou, opublikował w 1976 roku. Od tego czasu wydał dziesiątki książek, które są powszechnie czytane. Są one nadal uważane za jedne z najlepszych horrorów. Jedną z nich jest The House of a Hundred Whispers. Nazwa brzmi mrocznie. Nie inaczej jest z fabułą, w której czytelnik zatraca się z każdą stroną coraz bardziej.

To oryginalna interpretacja popularnego w literaturze grozy motywu nawiedzonego domu. Książka przepełniona jest mrokiem i poczuciem grozy, ale wszystko to zrobione jest w idealnym momencie. To idealna książka na Halloween - wywoła ciarki na plecach i gęsią skórkę.

Historia opowiada o posiadłości Allhallows Hall. Zniknęła ona w tajemniczych okolicznościach. Mężczyzna zostawia posiadłość swoim dzieciom. Ostatnia wola mężczyzny nie jest taka oczywista, a trójka rodzeństwa zmuszona jest spędzić noc w domu. Posiadłość wcale nie jest przyjazna, a sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta.

Głowa pełna duchów - Paul G. Tremblay

W Głowie pełnej duchów Paul Tremblay opowiada historię Barretów. Amerykański autor zaskakuje czytelników oryginalnym przedstawieniem kolejnego horrorowego tematu - opętania i egzorcyzmów. Książka spodoba się tym, którzy szukają czegoś podobnego do Dziecka Rosemary i Egzorcysty. Wnosi ze sobą świeżość.

Powieść zaczyna się niewinnie i nie widać, by w życiu Barrettów miało wydarzyć się coś nadzwyczajnego.

Sytuacja zmienia się jednak, gdy ich 14-letnia córka Marjorie zapada na schizofrenię. Miejscowy ksiądz uważa, że jest to opętanie, a rodzice wyrażają chęć odprawienia egzorcyzmów. Rodzice martwią się o finanse swojej rodziny, więc decydują się zatrudnić ekipę filmową, aby uwiecznić to wydarzenie. Staje się ono przebojowym serialem reality. To tylko kwestia czasu, zanim dojdzie do prawdziwej tragedii. Młodsze rodzeństwo Marjorie, Merry, 15 lat później odkryje, że obraz filmowy nie jest wierny wydarzeniom. W ten sposób na światło dzienne wyjdą stare sekrety i bolesne wspomnienia.

Stephen King - Worek kości

W maratonie książek grozy nie może zabraknąć Stephena Kinga. Worek kości to jedna z najmocniejszych historii, jakie Stephen King napisał dla fanów grozy. Głównym bohaterem jest Michael Noonan. Jest pisarzem, który stracił Jo, swoją ukochaną żonę. Stracił radość życia, sens życia i twórczą inspirację.

Mike, próbując otrząsnąć się z życiowej tragedii, wyjeżdża latem do domku letniskowego w nadziei na odnalezienie zemsty i poprawę nastroju. Akcja zaczyna się rozkręcać. Mattie, matka małej dziewczynki, której życie uratował mężczyzna, jest kobietą, którą poznaje. Ta niewinna chwila jest tak naprawdę preludium do niezwykle mrocznej tajemnicy otaczającej letni dom. Mike zostaje uwikłany w koszmarny konflikt rodzinny, a w domku dochodzi do mrożących krew w żyłach wydarzeń.

Slade House - David Mitchell

Slade House to doskonały horror dla czytelników, którzy nie lubią czytać powieści liczących setki stron. Powieść Davida Mitchella ma niecałe 200 stron i może być czytana przez tych, którzy chcą się bać. Winny jest Slade House - owiany tajemnicą budynek, którego drzwi otwarte są tylko dla wybranych.

Mieszkańcy pojawiają się co dziewięć lat w wąskiej ceglanej uliczce, tuż za typowym angielskim pubem The Fox and Hounds. Zwabiają oni w zaułek konkretne osoby. Wszyscy są ciekawi, co kryje się za drzwiami, nawet jeśli nikt nie chce tam wejść. Gdy ciekawość weźmie górę, nie ma już odwrotu. Każdy z pięciu rozdziałów przedstawi czytelnikom nową ofiarę, która jest zwabiana do Slade House co 9 lat. Pierwsza miała miejsce w 1979 roku, a ostatnia w 2015 roku. Przerażająca posiadłość i prawdziwe intencje jej mieszkańców są przerażające dla każdego.

The Rift autorstwa Jozefa Kariki

Pasma górskie mają wiele tajemnic. Są tematem wielu mrocznych legend ze względu na liczne zaginięcia i nierozwiązane wypadki. Natura jest idealnym tłem dla horroru. Jozef Karika, jeden z najbardziej znanych słowackich pisarzy, zajął się ponurą historią Trybecza - pogórza śmierci.

Nie są to wysokie góry o szczytach sięgających dwóch czy trzech tysięcy metrów. Tragedie mogą zdarzyć się na małych górach, nawet tych, które nie są łatwe do wyjaśnienia. Igor, główny bohater, odkrywa, że coś jest nie tak z Trybeczem. Sam postanawia zmierzyć się z tajemnicą góry, wyruszając w niebezpieczną podróż... Czy dasz się uwieść Szczelinie?

Dom na wzgórzu autorstwa Petera Jamesa

Peter James to angielski autor bestsellerów, który pisze thrillery, kryminały i horrory. Najbardziej znany jest ze swojej serii z komisarzem Royem Grace'em. Podczas maratonu horrorów lepiej wybrać jedną z jego powieści, która nie jest częścią żadnej serii, taką jak Dom na wzgórzu. To wyjątkowe połączenie kryminału i opowieści o duchach to prawdziwa gratka dla fanów książek o nawiedzonych domach i duchach.

Główni bohaterowie, marzący o życiu na łonie natury, przeprowadzają się z Brighton na prowincję. Gruziński dom, w którym zamieszkają, zieleń okolicy i bliskość natury napawają ich optymizmem. Dom jest wrogo nastawiony do nowych lokatorów. Komuś nie podoba się, że dom został ponownie zajęty. Wyzwania, przed którymi stanie rodzina Harcourtów, z pewnością przyprawią czytelników o gęsią skórkę.

Ostatni dom na zapomnianej ulicy - Catriona Ward

Kolejny nawiedzony dom znajduje się na końcu tej listy książek na Halloween. The Last House on a Forgotten Street ma ten sam mrożący krew w żyłach efekt, co The House of a Hundred Whispers Mastertona. Thriller psychologiczny Catriony Ward pozwala czytelnikowi doświadczyć świata z perspektywy postaci, która ma problemy psychiczne.

Ted Bannerman jest ostatnią osobą mieszkającą na zapomnianej ulicy. Ted Bannerman zostaje oskarżony o morderstwo, gdy w jego sąsiedztwie zaginęła 6-letnia dziewczynka. Niestety, dziecko nigdy się nie odnalazło. Delilah, starsza siostra Teda, po 11 latach postanawia zbadać sprawę na własną rękę. Wprowadza się do domu niedaleko domu Teda i poznaje go osobiście. Czy Delilah będzie w stanie odnaleźć swoją siostrę, gdy zapuka do drzwi seryjnego mordercy? Czy ujawni mordercę światu? A może istnieje inne rozwiązanie?