Rzadko kiedy na naszej stronie pojawia się recenzja gry o takich rozmiarach. Jesteśmy zazwyczaj fanami ciężkich gier i nie mamy okazji zbyt często grać w miscellany. Wolimy mięso niż przerywniki. Są takie chwile, kiedy nie mamy czasu na nic, ale chce nam się jeszcze jeść, albo po prostu mamy ochotę na coś lekkiego. W moim przypadku te chwile są częstsze, bo dzieci mnie gonią, więc staram się zainteresować małżonka grami planszowymi. Jeśli tylko możemy, sięgamy po coś lżejszego, jak gra rodzinna czy imprezowa, pod warunkiem, że jest szybka.

Ktoś jeszcze pamięta Pandemię? To jest unormowane, jeśli chodzi o epidemie. Nie ma tylu przypadków COVID, a sprawa jest opanowana. Można się teraz śmiać, bo wirus już się wycofał... najlepiej w małym gronie znajomych.

Wirus!!! Autorami tej imprezowej gry karcianej dla 2-5 osób są Domingo Cabrero Carlos Lopez Santi Santisteban. Polska edycja ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko. Pojedyncza rozgrywka nie powinna zająć więcej niż 20 minut, a często można ją ukończyć w krótszym czasie. Przy stole możecie usiąść z dziećmi już w wieku przedszkolnym, bo tytuł jest tak prosty. Będziecie musieli im wytłumaczyć, że spędzili dwa lata w maseczkach, żeby uniknąć wirusa, a teraz rozsiewają go w grze i dobrze się bawią. Ok, Wirus. Opowiada też bajkę, że szczepionki/leki są skuteczne.

Będziemy starali się zebrać cztery organy, które są zdrowe lub wyleczone. Osiągniemy to poprzez umieszczenie w naszej strefie kart serca, mózgu i kości, które nie będą zakryte żadnymi kartami wirusów. Inni gracze będą zarażać, a my wtedy odpowiemy szczepionkami, które nas wyleczą. Jeśli ustawimy w linii dwie szczepionki, staniemy się odporni na infekcje. Jeśli ustawimy dwa wirusy w linii prostej na jakimś organie, przeciwnik musi go odrzucić.

Runda jest bardzo prosta. Układasz kartę albo na swoim organie, albo na organie przeciwnika, a następnie dobierasz nową kartę. Zakończenie. Możemy wylosować organizm, wirusa lub szczepionkę (w czterech kolorach lub jako kolorowy joker). Mamy ich kilka różnych rodzajów. Możemy zamienić się kartami, ukraść komuś kartę, a nawet tylko jedną. Opcji jest naprawdę wiele.

Gra jest losowa, ponieważ dobieramy kartę, a następnie odsłaniamy kartę. Na szczęście prawie zawsze jest coś, co możemy zrobić. Nie zawsze, ale prawie. Zwłaszcza, gdy mamy pełną talię organów. Możemy odrzucić karty, które nie są potrzebne, ale i tak opieramy swoją decyzję na słabym doborze.

Jest to gra o niewielkich rozmiarach. Łatwo ją złożyć i rozebrać, a chodzi o to, by dobrze się bawić i podkładać kłody pod nogi przeciwnikowi. Negatywna interakcja, która jest wystarczająco lekka, aby nie zranić, ale policzkowa i bezpośrednia, aby sprawić, że będzie zabawna. To chyba największa zaleta tego lekkiego tytułu.

Wirus!!! To się dobrze skaluje, ale myślę, że najwięcej zabawy jest w dużej grupie. Nie mamy wtedy pełnej kontroli i panuje większy chaos. Możliwe jest, że wszyscy mogą być na czele, ale ktoś szybko wygra. Po grze zostanie to skorygowane i skupienie na innych graczach powinno się rozwiać.

Jeśli lubicie małe i średnie gry, losowość i śmiech, ale przede wszystkim zabawę i śmiech, to Virus jest tytułem dla Was. To jest właśnie tytuł, którego szukasz.

Wydawnictwo Muduko udostępniło grę do tej recenzji.

Plusy:

  • Lekki, wredny i zabawny
  • Tworzy złość/smutek na twarzy przeciwnika bez niszczenia przyjaźni i związków

Wady:

  • Silnie losowe