Już niedługo pojawi się wiele filmów i programów telewizyjnych opartych na książkach. Zanim usadowicie się przed telewizorem, by oglądać odcinek za odcinkiem, polecamy przeczytać oryginalną książkę. Jakie książki są filmowane lub będą w najbliższej przyszłości? Sprawdźcie nasze zestawienie.

Scratch

Książki Igora Brejdyganta idealnie nadają się na film. TVN zdał sobie z tego sprawę i stworzył serial na podstawie powieści "Szadja". Fani serii kryminalnej i pisarza będą mogli obejrzeć "Rysę", jednak na małym ekranie w styczniu 2021 roku. "Rysa" opowiada historię Moniki, policjantki z przeszłości, która zostaje przydzielona do zbadania sprawy serii morderstw w Warszawie. W trakcie śledztwa okazuje się, że wszystkie tropy wskazują na Monikę. Czy Monika ponosi winę za zabójstwa swojej rodziny? Dlaczego policjantka nie pamięta, co działo się podczas popełniania zbrodni? "Chcesz wiedzieć o tym, co wydarzyło się przed laty?" Chcesz wiedzieć, co dzieje się teraz wokół ciebie, Moniko?

Firefly Lane

Kristin Hannah podbiła serca i umysły czytelników na całym świecie swoim niesamowitym "Słowikiem". W tym roku powraca, by zachwycić swoich licznych fanów nie tylko książką, ale i filmem. Na Netflixie pojawiła się filmowa wersja jej powieści "Firefly Lane".

"Firefly Lane", przejmująca i cierpka historia, opowiada o przyjaźni dwóch kobiet, która stanowiła rdzeń ich życia. Tully i Kate przez trzydzieści lat podnosiły się wzajemnie na duchu. Uratowały swoją przyjaźń przed burzami takimi jak zazdrość, wściekłość czy zranienie. Właśnie wtedy, gdy myślą, że nic nie może pójść źle, wystarczy jeden czyn, by zrujnować ich przyjaźń.

My dzieci z Dworca Zoo

Wstrząsający, trudny, kontrowersyjny. Amazon od debiutu w latach 70. przykuwa uwagę do "My, dzieci z dworca Zoo", opowieści o nastoletnich narkomanach w Berlinie Zachodnim. Wiosną tego roku planują serialową, ośmioodcinkową adaptację powieści Christiane V. Felscherinow. Christiane F. opowiada historię swoją i swoich rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów, z których wielu tragicznie umiera nie mogąc uwolnić się od nałogu. Historia Christiany F. mówi więcej o niektórych młodych ludziach niż jakikolwiek starannie udokumentowany raport.

Agnieszka Osiecka: cykl biograficzny

W 13-odcinkowym serialu TVP Agnieszka została przedstawiona jako poetka, pisarka i autorka tekstów. Nikt w Polsce nie byłby w stanie rozpoznać "Małgośki", śpiewanej przez Marylę, "Wariatki Tanczy" i "Sing Sing", w wykonaniu Czerwonych Gitar, czy "Nie Spoczniemy", w wykonaniu Czerwonych Gitar, albo "Uciekaj Moje Serce", motyw przewodni serialu Jan Serce, w wykonaniu Seweryna.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o bohaterce serialu, polecamy lekturę "Osieckiej". Nikomu nie straszne piekne kobiety" Zofii Turowskiej oraz "Osiecka. Tego o mnie nie wiesz" Beaty Białej.

Druga szansa

Fani Katarzyny Bereniki miszczuk doczekali się: będzie serial na podstawie jej powieści. Netflix w listopadzie ubiegłego roku poinformował o zakończeniu prac nad serialem opartym na powieści "Druga szansa". Tytuł produkcji będzie brzmiał "Open Your Eyes". "Second Chance", to historia Julii, która budzi się w tajemniczym szpitalu, nie znając swojego odbicia i nie mając pamięci. Dziewczyna odkrywa, że jest jedyną osobą ocalałą ze swojej rodziny po pożarze. Traumatyczne wydarzenia mogą spowodować całkowitą utratę pamięci.

Second Chance to nazwa placówki, w której przebywa Julia. To powinno uspokoić pacjentów. Co zrobić z kobietą, która nieustannie przepowiada Julii upadek, nagłymi pojawieniami się obcych ludzi i szeptami, które odbijają się echem dookoła? Najwyraźniej dzieje się coś dziwnego. Julia jest coraz bardziej zdezorientowana i przerażona. Co zrobi, gdy nie będzie mogła zaufać sobie?

From Scratch

Grace jest znaną psychoterapeutką, mistrzynią w przewidywaniu przyszłości. Jest również żoną onkologa, który cieszy się opinią pediatry, oraz matką nastolatków w prestiżowej nowojorskiej szkole. Właśnie ma zamiar wydać swoją pierwszą książkę, w której udziela kobietom rad, jak intuicja i pierwsze wrażenie są kluczowe przy wyborze partnera. Nieoczekiwanie sielankowe życie kobiety ulega załamaniu. Jej mąż przepada bez śladu, a nowa przyjaciółka zostaje zamordowana. Sytuację pogarsza fakt, że staje się ona publiczna. Grace z przerażeniem odkrywa, że całe jej życie było kłamstwem i iluzją.

Na platformie HBO można oglądać serialową adaptację powieści Jean Hanff Korelitz "From Again". W serialu występuje Nicole Kidman, a także Hugh Grant, Donald Sutherland i inni.

Rebecca

Zarówno Stephen King, jak i Alfred Hitchcock podawali tę powieść jako źródło swoich największych inspiracji. Hitchcock zaadaptował "Rebekę", powieść Daphne Du Maurier, dwa lata po jej premierze w 1940 roku. Film zdobył wówczas Oscara. Produkcja Netflixa była bliska oryginałowi? Netflix wypuści filmową adaptację z udziałem Lily James i Armiego Hammera, a także Kristiny Scott Thomas w październiku 2020 roku.

Książka opowiada o pani de Winter, która zostaje sama w rezydencji swojego męża, gdzie wciąż kręci się była żona Maxima - Rebecca. Rebeka zmarła w tej rezydencji rok temu w tajemniczych okolicznościach. Nowa pani de Winter jest zdecydowana dowiedzieć się, kim była jej poprzedniczka i jaki tragiczny los spotkał Rebekę w Manderley ....

Maurice Leblanc, Arsene Lupin i ich Arsene Leblanc

Netflix postanowił, że wskrzesi postać Arsena Lupina z powieści Maurice'a Leblanca. Pierwszy sezon Netflixa, którego premiera odbyła się na początku stycznia, daje bohaterowi, obecnie zakurzonemu, nowe życie jako Assane Diap. Życie Assane'a zostało zmienione, gdy był nastolatkiem, przez śmierć jego ojca. Został oskarżony o zbrodnię, której nie popełnił. Assane Diop pomści swojego ojca 25 lat później. Inspiracją dla niej są opowiadania "Arsene Lupin dżentelmen włamywacz".

Serial zebrał bardzo pozytywne recenzje, ale nie należy zapominać o literackim pierwowzorze. Niezwykła osobowość, obecnie nieco zagubiona, ale kiedyś stanowiąca doskonałą przeciwwagę dla najpopularniejszego książkowego detektywa - Sherlocka Holmesa. Zachęcamy do zapoznania się z powieściami tego wybitnego złodzieja przed obejrzeniem "Lupina".