Mamy świadomość, że nawyki czytelnicze należy zaszczepiać od najmłodszych lat. Dziecko zauroczone książkami ma potencjał, by czytać do końca życia, choć wiemy, że zainteresowanie czytaniem słabnie u nastolatków.
Nie oceniajmy, ale w końcu wszystko zależy od tego, jakie książki zaproponujemy. Poniżej kilka propozycji książek, które będą wciągające jak tafla głębokiego jeziora lub tajemnicze jak ściana lasu za szkołą w odległym miejscu.
Zacznijmy od zapoznania się z najnowszymi książkami.
Czarny Staw. Vila, film Roberta Ziebińskiego, miał premierę 5 maja.
Ta książka to klimat rodem ze Stranger Things w polskiej rzeczywistości! Grupa zżytych ze sobą przyjaciół trafia na trop niebezpiecznych i tajemniczych stworzeń z polskich legend.
Trudno jest zostać w szkole, gdy zbliżają się wakacje. Ale co by było, gdybyś otrzymał propozycję walki z duchem na dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego? To zapowiedź wspaniałej przygody. To dzień jak każdy inny. Kamil Jura, Długi, Niedźwiedź i Akira doświadczyli więcej niż wystarczająco dużo kłopotów w tym pozornie spokojnym mieście.
Jednak pozory mogą mylić. Czarny Staw jest pełen dziwnych i niezwykłych istot. Duch pięknej damy, z którym przyjaciele muszą się zmierzyć, ma historię tajemniczych zniknięć. Ona sama nigdzie się nie wybiera. Czarująca Wi zawsze jest w stanie zdobyć to, czego chce. Biada głupcowi, który wierzy w jej ....
Jakie znaczenie dla rozwiązania całej historii ma kot z klasyczną dla gatunku postacią? Kim był Laurent Dur? Żył w XVII wieku. Co można zyskać po przeczytaniu "Burzy" Szekspira? Czy Wi, Wiktoria i wila to ta sama osoba?
Pytań jest wiele, a odpowiedzi, jak w każdej dobrej baśni, poznamy dopiero na końcu ....
Jestem zachwycona! Mam nadzieję, że będzie druga część. W Krainie Twardowskiego najlepsze dopiero się szykuje. To, co nienazwane i uśpione tęskni do wyjścia na powierzchnię. A ja tęsknię za zatopieniem się w kolejnej przygodzie!
Książka jest genialną lekturą. To lektura na cały dzień. Nawet lepsza niż oryginalna część. Zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży. Kolejne tomy powinny ukazać się jak najszybciej. "Demonium Dominum" pana Twardowskiego, jak i jego autor, z niecierpliwością czekają na dalszą eksplorację.
Dzieci z Czarnego Stawu po raz pierwszy zmierzyły się z nienazwanym złem, które kryło się pod mroczną powierzchnią Czarnego Stawu. To jemu wioska zawdzięcza swoją nazwę. Każdy słyszał o takich miejscach, które wzbudzają strach. Strach przed tym, co się w nich kryje. Czarny Staw jest jednym z takich miejsc. Ten zbiornik wodny jest dziwnie położony w lesie, który prawie zniknął. Jest piękny i groźny. Otaczają go chropowate skały. Kamil Jura musi poznać tajemnice własnej rodziny, uważnie wsłuchać się w nagrania pozostawione przez dziadka i rozszyfrować ukryte znaczenia w jego obrazach, aby rozwikłać zagadkę. Prolog do serii "Czarny Staw' jest równie zagmatwany jak jej kontynuacja. [Czarny Staw, Robert Ziebiński]
Czarny Staw to przykład dobrze napisanej powieści młodzieżowej.
Nadal jesteśmy w środowisku szkolnym, ale nie jest to takie oczywiste. Udajmy się do Redemption Prep. To duży kampus z dziwnymi i niebezpiecznymi profesorami. Ich jedynym celem wydaje się być odkrywanie i wykorzystywanie unikalnych zdolności uczniów. W szkole nie ufa się żadnemu dorosłemu. Dzieci są pozostawione same sobie i nie mogą liczyć na pomoc rodziców.
Szkoła dla wybranych [School for the Chosen by Samuel Miller] Główną bohaterką jest Emma, utalentowana poetka. Inni bohaterowie to jej współlokatorka Neesha, chemiczka, chłopak Emmy Aidan, koszykarz, Zaza, chemik, Peter, lingwista znający dwanaście języków, Eddy, szachista, oraz Evan. Pewnego dnia Emma znika. Wydawać by się mogło, że jej zdolności nie mają wielkiej wartości dla grona pedagogicznego. Zniknięcie Emmy wywołuje śledztwo. Wielu jej szuka, ale inni nie chcą, by kiedykolwiek została odnaleziona.
Wiele ciekawych i złożonych postaci. Tajemnica, zagadki, niedomówienia. Lekki styl konkurujący z mrocznym klimatem.
Ma wszystko, co według mnie powinien mieć dobry teen-thriller. Autorka bardzo dobrze radzi sobie z tworzeniem napięcia, oraz poczucia grozy. Czytelnik zawsze jest przez coś wrzucony w fotel.