Jeśli uważasz, że w dobie komputerów sztuka czytania przestała mieć znaczenie, zwłaszcza dla dzieci, to prawdopodobnie jesteś MUGOLEM. Ważne, żeby wybierać książki, które przeniosą nasze dzieci do magicznych światów. Magdalena Witkiewicz, pisarka i ekspertka od książek dla dzieci, pomogła nam wybrać lektury dla najmłodszych na Dzień Dziecka.

W wywiadzie z autorką opublikowanym w związku z wydaniem "Banda z Bury" autorka stwierdziła: Uważam, że najlepszą rzeczą, która motywuje dzieci do czytania, jest dobra książka. Mój syn na początku nie był czytelnikiem. Kupiłam mu książkę z Targów Książki o chłopcu, który chciał zostać piłkarzem. Uwielbiał ją czytać! Ważne jest, aby znaleźć coś, co nie tylko zainteresuje, ale i zachęci dziecko. Jakie książki polecilibyście młodym czytelnikom?

Magdalena Witkiewicz napisała wiele książek dla dzieci, jest w czym wybierać.

LILKA I SPÓŁKA, w zupełnie nowym wydaniu! Wakacyjne przygody, które zadziwią Was wszystkich!

Lilka, Wika i Matewka przebywają na wakacjach w domu Jadzi. Ciocia, będąc ciocią, ma surowe zasady, które opierają się głównie na... sprzątaniu. Sprzątaniu. Sprzątaniu. Kto wytrzyma wiedząc, że najmniejsze słodycze są dostępne tylko w soboty?

Grupa wpada na genialny pomysł, jak pomóc Jastarni. Pogoda nie sprzyja wakacyjnym rozrywkom, a Wojtuś odwiedza ciotkę. Szybko okazuje się, że znienawidzona ciotka i przemądrzały Wojtuś będą najmniejszym problemem Lilki i jej przyjaciół...

LILKA I CO. to książka, która spodoba się wszystkim tym, którzy są oddani przyjaźni i marzą o wielkich przygodach.

Banda z Burej i tajemnica piwnicy w bibliotece

Wiktor trafia do małej wioski wraz z rodzicami i młodszą siostrą. Rozpaczliwie ucieka z "dziury" i zastanawia się, co leży po drugiej stronie. Dołącza do Kapeli i planuje odkryć tajemnicę Biblioteki. Czy w sprawę zamieszana jest siostra Wiktora? Czy mały piesek jest w stanie, nareszcie, rozwiązać zagadkę?

Tajemnica fałszywego Mikołaja i bandy z Buriacji

Rezolutna grupa musi zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem, gdyż zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dom babci Jasi jest na skraju zawalenia, a w okolicy pojawiło się dziesięciu Mikołajów. Gang Burów szuka, pyta i przesłuchuje, aby odkryć tajemnicę ukrytą na stronach porzuconych wierszy i encyklopedii. Gdzie jest prawda? Czy źli ludzie mogą być dobrzy? Banda pochodzi z Burego. Tajemnica fałszywego Mikołaja to zabawna i pouczająca historia, która pokazuje, że jeśli wystarczająco ciężko pracujesz, twoje marzenia mogą się spełnić.

Banda z Buriacji - tajemnica lasu

Miejscowość ożywa wraz z nadejściem wiosny. Jest tu również rezolutny zespół Burej. Tymon jest zupełnie zwyczajnym człowiekiem. Przynajmniej tak się Tymonowi wydaje. Banda z Burej powraca, by szukać, pytać i dociekać. Z uśmiechem i energią postanawia zbadać tajemnicę lasu.

Magdalena Witkiewicz poleca:

Złodziej Pioruna. Tom I Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy autorstwa Ricka Riordana

Co by było, gdyby bogowie olimpijscy żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby bogowie olimpijscy nadal zakochiwali się i mieli dzieci ze śmiertelnikami, i śmiertelniczkami, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi, jak Tezeusz, Jason czy Herakles. Jak by to było być dzieckiem takiego boga? Percy Jackson miał dwanaście lat, gdy odkrył prawdę. Natychmiast wyruszył na niebezpieczną misję. Percy Jackson z pomocą Córki Ateny i Satyra przemierzy Stany Zjednoczone, aby złapać złodzieja, który ukradł odwieczną broń masowego rażenia - piorun Zeusa. Przyjdzie mu się zmierzyć z zastępem mitologicznych stworzeń, które mają za zadanie go powstrzymać. Będzie też musiał zmierzyć się z ojcem, którego nigdy wcześniej nie widział, a także z przepowiednią ostrzegającą go przed...

Kroniki Narnii część 1 - Lew, czarownica i stara szafa Clive Staples Lewis

W wyobraźni można znaleźć klucz do nowego świata. Książka C.S. Lewisa otworzy czytelnikowi oczy na świat fantazji, rozbudzi jego zmysły.

Pierwszy tom "Kronik Narnii", rozgrywa się w krainie pokrytej lodem. Czterech śmiałków odważnie wkracza do krainy przez stare drzwi szafy, by rzucić wyzwanie władzy Białej Czarownicy. Z kimkolwiek przeczytasz "Lwa, czarownicę i starą szafę", będziesz się utożsamiał. Edmund, mężczyzna, który jej nie wierzy, czy mała Łucja, która w tym starym meblu widziała coś więcej niż tylko szafę pełną futer? Piotr i Zuzanna to dwójka, która wspólnie wypełnia przepowiednię i zasiada na poczwórnym tronie Narnii.

Mała Licha, a także Tajemnica Nieboskłonu autorstwa Marty Kisiel

Brożek to chłopiec, który mieszka w upiornym, starym domu, ukrytym za wysokim płotem. Znany jest również jako Bezbożnik. Nigdy nie jest sam. Ma starą skrzynię ze skarbami, najfajniejszą mamę pod słońcem i najprawdziwszego opiekuna ..... Pod jego łóżkiem mieszka potwór, który kradnie mu kapcie.

Nadejdzie dzień, kiedy idol będzie musiał w końcu opuścić swój niezwykły dom i lepiej poznać świat po przeciwnej stronie płotu. Świat bez szumu i uścisku monstrualnych żądeł i macek. Tylko on jest na to gotowy. Czy świat jest gotowy na Bożka, a także na wielką tajemnicę, którą chłopiec również skrywa?

"Mała Licha i Tajemnica Bezbożnika", zabawna i przerażająca historia, pokazuje, że bycie innym może nie być tak złe, jak się wydaje. Najważniejsze, by pamiętać, że zawsze należy być sobą. Dla wszystkich miłośników Marty Kisiel i tych, którzy jeszcze o niej nie słyszeli.

Detektywi Tajemnic 5 tom 1: Zagadka zaginionego kamei autorstwa Marty Guzowskiej

Pierwszy tom serii detektywistycznej z udziałem młodych śledczych z Tajemniczej 5

Anka, młodsza siostra Piotrka, Jaga, i Sherlock, oswojony gryzoń, spotykają się w windzie. Nic nie zapowiada ekscytującego popołudnia. Kiedy cała czwórka jedzie w odwiedziny do babci Piotrka i Jagi, detektyw jest potrzebny, bo skradziono rodzinną pamiątkę - kopię bezcennego ornamentu księżniczki Izabeli. Jedynymi osobami, które tego dnia weszły do mieszkania babci, byli przewoźnik listów, sąsiadka i mężczyzna, który miał naprawić dekoder. Kto z nich zajął miejsce w kamerze?

O powstanie "Detektywów z Tajemniczej 5" poprosiły dzieci Marty Guzowskiej, która pisała powieści detektywistyczne dla dorosłych. Ta seria książek, która śledzi śledztwa Anki, Piotrka, łączy w sobie elementy historii sztuki, fabuły przygodowej i interaktywnej formy. Każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

Tajemniczy ogród (The Secret Garden) autorstwa Frances Hodgson Burnett

Mary Lennox, która straciła rodziców, zostaje przyjęta przez wuja w jego okazałym domu na wrzosowiskach Yorkshire. Posiadłość liczy ponad sto pokoi, a jej wuj jest człowiekiem zamkniętym w samotności. Pozostawiona sama sobie szybko odkrywa, że dom jest pełen tajemnic. W środku nocy słyszy, jak ktoś zawodzi w jednym długim korytarzu. Odkrywa również, że tajemniczy ogród jest otoczony murami i zamknięty. Mary, z pomocą swoich dwóch niespodziewanych przyjaciół, odkrywa tajemniczy ogród i jest zdecydowana przywrócić go do życia.

Ponadczasowa opowieść o niezwykłej mocy, jaką przyjaźń i natura mają na pokolenia czytelników.

Pięcioro dzieci i "coś", Edith Nesbit

Powieść fantasy Pięcioro dzieci i "coś", autorstwa angielskiej autorki Edith Nesbit, należy do kanonu światowej literatury dziecięcej. Opowiada o niezwykłych przygodach piątki rodzeństwa z Londynu, Antei Lamb, Cyryla Janeczki i Roberta, podczas wakacji na wsi.

Podczas zabawy w opuszczonym kamieniołomie dzieci spotykają ducha Sandmana, który spełnia życzenia. Zaprzyjaźnia się on z dziećmi i obiecuje, że każdego dnia spełni jedno z ich marzeń. Wakacyjna przygoda zaczyna się jak marzenie, ale kończy się bolesną lekcją odpowiedzialności. Nieprzemyślane prośby dzieci prowadzą do wielu kłopotliwych sytuacji, z których trudno się wydostać bez trudów i skomplikowanych procedur. Po Pięcioro dzieci i "coś", pierwszej części trylogii, następują Feniks i dywan oraz Opowieść o amulecie.

Powieść Edith Nesbit stała się inspiracją dla wielu adaptacji filmowych. Jednym z takich przykładów jest jeden z najbardziej uznanych brytyjskich filmów fantasy w reżyserii Johna Stephensona.

Zezia i Giler (Agnieszka Chylińska)

Portale plotkarskie aż huczały ..... Autobiografia? Książka dla dzieci? Poznajcie przygody Zezi, 8-letniej dziewczynki. Dowiedz się, kim jest IDZSTAD i dlaczego jej młodszy brat ma na imię Giler. Zezia zdradzi sekret, jak najfajniej obierać ziemniaki i pokaże, jak sprawić, by smoki walczyły w szufladzie.

Pokochasz Rodzinę Zezików, jak tylko zaczniesz czytać!

Godzina wąsatej róży (Maria Kruger)

Powieść, która udowadnia, że podróże są świetnym nauczycielem. Także te odbyte podczas... szesnastoletnia dziewczyna w powojennej Warszawie, zostaje przeniesiona przez swoją babcię 100 lat w przeszłość. Zostaje umieszczona w internacie dla dziewcząt, ubrana w gorset i dowiaduje się, jak to jest być zdyscyplinowanym, przestrzegać zasad i mieć nienaruszalne wartości. Anna po powrocie do normalnego życia jest zupełnie inną osobą. Stała się bardziej refleksyjna i lepiej rozumie świat.