Prawdziwe książki kryminalne są w ostatnich latach ogromnym hitem. Dziś na naszym blogu przedstawiamy nieco inny kryminał. Mroczny, owiany tajemnicą i przenoszący nas 50, 100, a nawet 500 lat wstecz. Zaintrygowani? Oto zbiór kryminałów i thrillerów retro. Poleca ją Krzysztof Bohus, jeden z najlepszych polskich przedstawicieli tego podgatunku.

Tej jesieni zachwyci detektyw retro. Najnowsza powieść polskiego mistrza gatunku, Krzysztofa Bohusza, jest już dostępna w księgarniach. Wachmistrz powinien znaleźć się na Twojej liście lektur! Spodoba się tym, którym przypadł do gustu klimat Imienia róży czy magia Cienia wiatru.

Wachmistrz chce nadrobić zaległości. I uda mu się to...

Początek 1930 roku. Przez pogrążone w kryzysie Wolne Miasto Gdańsk przetacza się fala spektakularnych kradzieży. Celem złodziei stają się wille bogatych gdańszczan: kradzione są kolekcje dzieł sztuki, waluta i cenna biżuteria. Odnalezione zostają pierwsze zwłoki. Abell i Kukulka otrzymują zlecenie przeprowadzenia śledztwa.

Złodzieje podają się za proletariackich mścicieli. W rzeczywistości sprawcy okradają tylko bogatych i zostawiają w okradzionych domach dwuznaczne cytaty z Biblii.

Śledztwo nie jest proste. Ktoś usuwa niechcianych świadków, zacierając ślady. Tropy prowadzą bohaterów w przeszłość, o której woleliby zapomnieć. W tle rozgrywa się nowy dramat. Kukulka nigdy nie zapomni o tych, którzy zranili i okaleczyli jego siostrę. Nie spocznie, dopóki nie wyrówna wszystkich rachunków z przeszłości.

Do samego końca. Bez względu na cenę. Do ostatniej kropli krwi Mroczny thriller kryminalny w najlepszym wydaniu!

Edgar Allan Poe Opowieści o niesamowitości

Edgar Allan Poe jest ojcem kryminału retro. Poe jest uważany za ojca powieści kryminalnej. Poe po raz pierwszy wprowadził do powieści postać detektywa. W Tales of the Uncanny znajdziesz postacie, które dręczą dziwne sny i natrętne wzorce myślowe. Znajdziesz tu również miejsca pełne sekretów i tajemnic nasyconych grozą. W szafie znajdzie się więcej niż jeden trup. Zbiór krótkich opowiadań zawiera słynne Annihilation of Usher's House, The Black Cat oraz trzymające w napięciu The Accuser's Heart.

Ken Follet Filary Ziemi

Filary Ziemi to lektura obowiązkowa dla każdego, kto uwielbia epickie sagi pełne walki o władzę, konfliktów, intryg, mrocznych sekretów i krwawych zbrodni. Najbardziej znana powieść Kena Folleta obraca się wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy katedry w Kingsbridge. Historia rozgrywa się w XII-wiecznej Anglii, pod panowaniem normańskich władców. Toczą się wojny domowe, konflikty religijne i spory o sukcesję angielskiego tronu. Ta powieść zachwyci fanów Gry o Tron, mimo że brak w niej magii i smoków. Fabuła jest tak dobrze skonstruowana, a postacie tak realistyczne, że nawet nie zauważysz, że przeczytałeś ponad 800 stron. Gwarantujemy, że będziesz chciał przeczytać kolejne tomy.

Daphne du Maurier Rebeka

Kolejną powieścią na liście Krzysztofa Bochusa jest Rebeka, powieść, która została ożywiona dla współczesnych czytelników dzięki adaptacji filmowej Netflix. Stephen King i Alfred Hitchcock byli pod wrażeniem twórczości Daphne du Maurier. Ten przepełniony wyjątkową atmosferą thriller zainspirował reżysera do nakręcenia filmu, który zdobył Oscara. (Jego przygody z du Maurier na tym się nie skończyły. Ptaki, jego najsłynniejszy film, powstał na podstawie opowiadania du Maurier.

Co się dzieje, gdy nieśmiała młoda dziewczyna poznaje bogatego wdowca, który po kilku dniach postanawia się z nią ożenić? Co czeka młodą żonę w pełnej tajemnic rodzinnej posiadłości małżonka? Co stało się z poprzednim małżonkiem milczącego Maxima, który unikał tematu jak ognia?

Manderley było naszym Manderley. Było tajemnicze i ciche, jak zawsze.

Śmierć Marka Krajewskiego we Wrocławiu

Marek Krajewski to pozycja obowiązkowa na każdej liście kryminałów retro. Przygody policjanta Eberharda Mocka rozgrywają się we Wrocławiu, czyli w ówczesnym Breslau.

Breslau Krajewskiego ma mroczny i ponury klimat, a przestępcy czają się za każdym rogiem. Główny bohater ma też nietypowe hobby: grę w szachy (w pełnym nikabie) z kobietami. Z powodu kolejnych zbrodni komisarzowi nie jest dane długo cieszyć się swoją oryginalną rozrywką w Breslau. Mock zostaje wyciągnięty z pałacu rozkoszy w Death in Breslau przez morderstwo arystokratki Marietty Von der Malten. Do tego tajemniczy wyrok wypisany krwią ofiar. I wszędzie skorpiony...

Robert Harris Vaterland

W 1964 roku, 20 lat wcześniej, hitlerowskie Niemcy wygrały wojnę. Dobrze przeczytaliście. Robert Harris, twórca słynnej powieści Phantom Author, postanowił pokazać w swojej powieści, jak wyglądałby świat, gdyby III Rzesza wygrała wojnę.

Niemcy żyją, Adolf Hitler obchodzi 75. urodziny, a prezydent USA John F. Kennedy składa wizytę dyplomatyczną. Tymczasem w pobliżu Berlina dochodzi do zbrodni. Ciało znalezione na brzegu podmiejskiego jeziora zostało zidentyfikowane jako ciało wysokiego rangą nazistowskiego urzędnika. Xavier March, inspektor Kriminalpolizei, który został odsunięty od sprawy, ale jest zdeterminowany, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa, nie poddaje się. Gestapo wciąż śledzi każdy jego ruch. Musisz przeczytać Vaterland, aby poznać alternatywną historię.

Umberto Eco Imię róży

Ta debiutancka powieść Umberto Eco, której akcja rozgrywa się w XIV wieku, podbiła świat. We włoskim opactwie benedyktyńskim dochodzi do tajemniczej zbrodni. Wilhelm, który miał brać udział w dyskusji na temat ubóstwa Chrystusa, zostaje poproszony o rozwiązanie zagadki śmierci iluminatora Adelmusa z Otranto. W końcu zaczynają ginąć kolejni mnisi, a wszystkie ślady wskazują na bibliotekę.

Powieść została sfilmowana w 1986 roku z Seanem Connerym w roli głównej i Christianem Slaterem w roli głównej.

Ryszard wirlej Znajdziesz to lepiej.

Tego nazwiska nie może zabraknąć na żadnej liście kryminałów retro. Ryszard Wirlej od 2007 roku przenosi czytelników do Wielkopolski lat 20. i 80. ubiegłego wieku. Powieść Tam będzie lepiej to pierwszy tom przedwojennej serii. Głównym bohaterem jest komisarz Fisher.

Trudno utrzymać porządek i moralność w międzywojennym Poznaniu, gdzie na każdej ulicy czają się zwyrodniali mordercy i drobni przestępcy. W mieście szczycącym się tradycją pruskiego porządku i mieszczańskiej stabilizacji dochodzi do serii brutalnych morderstw. Jakby tego było mało, bolszewiccy agenci szpiegowscy utrudniają śledztwo. Czy uda się powstrzymać mordercę?

Pierre Lemaitre Kolory ognia

Luty 1927 roku. Pogrzeb wpływowego milionera Marcela Pericourta gromadzi cały Paryż. Jego finansowe imperium miał przejąć wnuk, ale los zdecydował inaczej... Pewnego dnia córka Marcela, Madeleine, uświadamia sobie, że czeka ją tylko nędza i rozkład.

Madeleine musi stawić czoła niegodziwości i korupcji ówczesnych ludzi, a także chciwym ambicjom zarządców imperium jej ojca. Będzie musiała wykorzystać swoją inteligencję, determinację i instynkt odziedziczony po ojcu, aby przetrwać i odbudować zarówno swoje życie, jak i majątek, nawet jeśli nie wolno jej podpisać czeku ....

Volker Kutscher Śliska sprawa

Po przypadkowym zastrzeleniu syna wpływowego wydawcy gazety, Gereon Rath zostaje przeniesiony z Kolonii z powrotem do Berlina. Rathowi, byłemu policjantowi kryminalnemu, przydzielono sprawy związane z moralnością. Postrzega to jako wyraźną degradację. Do zadań Ratha należy tropienie podziemnego świata pornografii w tętniącej życiem stolicy Republiki Weimarskiej. Kiedy komisarz wyciąga zwłoki z berlińskiego kanału, Rath postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo. Niespodziewanie wpada w kolejne tarapaty. Pewnej nocy tajemnicza osoba .... śledzi każdy jego ruch.

Carlos Louis Zafon Cień wiatru

Cień wiatru to ostatni kryminał retro na liście. Przenosi nas do Barcelony lat czterdziestych XX wieku. Latem 1945 roku Daniel Sempere, dziesięcioletni chłopiec, zostaje zaprowadzony przez swojego ojca antykwariusza do dziwnego miejsca w starej Barcelonie, znanego mieszkańcom jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Książka życia Daniela jest wybierana przez niego samego, w oparciu o tradycję, i robi to prawie całkowicie intuicyjnie. Spośród setek tysięcy książek wybiera "Cień wiatru", nieznaną powieść Juliana Caraxa. Daniel, zauroczony książką i zaintrygowany jej autorem, próbuje odnaleźć inne jego książki, by odkryć tajemnicę pisarza. Nie wie nawet, że właśnie rozpoczyna się najbardziej niebezpieczna i zmieniająca życie przygoda w jego życiu.