Literatura faktu jest często nazywana non-fiction. Jest przeciwieństwem powieści, kryminałów czy komedii. Są to publikacje opisujące prawdziwe wydarzenia i prawdziwe postacie. Zazwyczaj pisane są w formie reportaży, pamiętników lub wywiadów. Non-fiction to interesujący gatunek, w którym autorzy rzucają nowe światło na społecznie istotne, a czasem kontrowersyjne tematy. Obnażają kłamstwa i rzucają nowe światło. Książki te nie są tak znane jak beletrystyka, ale nadal są nagradzane prestiżowymi nagrodami i umieszczane na światowych listach bestsellerów.

Modlitwa o deszcz Wojciecha J. Jagielskiego

Modlitwa o deszcz Wojciecha Jagiełły to książka non-fiction, którą warto przeczytać już teraz. Została nominowana do Nagrody Literackiej Nike i otrzymała inne nominacje. Opowiada o ostatnich wydarzeniach w Afganistanie, gdzie talibowie przejęli władzę po 20 latach wojny z USA, oraz o próbach demokratyzacji kolebki Al-Kaidy przez Zachód. Tryliony dolarów, które USA i ich sojusznicy wydali na likwidację terroryzmu w Afganistanie i budowę struktur państwowych, poszły na marne. Książka Jagielskiego pomaga nam lepiej zrozumieć, jak państwo może stać się tak niesforne, różnorodne i nieprzewidywalne, i że to właśnie doprowadziło do powstania mudżahedinów i talibów, którzy są źródłem największych obaw krajów zachodnich.

Najlepsze miasto na świecie - Grzegorz Piątek

Niewiele osób pomyśli o Warszawie, gdy zobaczy tytuł książki Grzegorza Piątka Najlepsze miasto na świecie. W rzeczywistości w latach 1944-1949 to Stalin i komuniści oceniali Warszawę. Architektura społeczna i budynki, które zostały całkowicie zniszczone przez Hitlera, nie powinny były się tak szybko odbudować. ZSRR, kierowany przez Bieruta i wiedząc, że może rządzić Polską tylko z Warszawy, był zdeterminowany, aby odbudować miasto. Była to odbudowa, która służyła komunistom i legitymizowała ich władzę. Gnębili oni naród przez wiele dekad. Piątek przedstawia historię szybkiej odbudowy stolicy. To świetna książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o Warszawie i pasjonuje się jej historią. Jej architekturę można podziwiać do dziś.

Bestia z Buchenwaldu autorstwa Maxa Czornyja

Również pisarze beletrystyki interesują się powieściami opartymi na faktach. Dobrym przykładem jest najnowsza książka Maxa Czornyja. Bestia z Buchenwaldu, powieść oparta na prawdziwej postaci historycznej - niemieckiej nadzorczyni SS i zbrodniarce wojennej Ilse Koch - to świetna lektura. Kobieta ta torturowała więźniów w Buchenwaldzie i zmuszała ich do gwałcenia innych więźniów. Została również oskarżona przez więźniów o tworzenie dzieł sztuki przy użyciu ludzkich szczątków. Więźniowie nazywali ją "suką z Buchenwaldu", "czarownicą z Buchenwaldu". Max Czornyj, opisując historyczną postać w ociekającym smutkiem i okrucieństwem thrillerze, tworzy dzieło, które może przyprawić o nocne lęki. To książka, która nie pozwoli zapomnieć o okropieństwach wojny nawet w czasach pokoju.

Robert Samborski - Sakrament obłudy

Jak powstaje ksiądz? Kim jest osoba, której miliony ludzi powierzają swoje tajemnice i rozterki, a także grzechy? Nikt nie zobrazuje tego lepiej niż wypędzony katolicki ksiądz. Robert Samborski w swoich wspomnieniach wydanych pod tytułem "Sakrament obłudy" zdradza, jak kształtuje się kapłanów i co muszą robić przyszli duszpasterze. Samborski był w stanie ukończyć seminarium, ponieważ nie został usunięty z instytucji, jak niektórzy jego rówieśnicy. Został usunięty dopiero miesiąc przed święceniami prezbiteratu. Księża bardzo strzegą tajemnicy praktyk i nauk seminaryjnych. Nic dziwnego, że to robią, ponieważ jeśli nosisz koloratkę, musisz odłożyć zdrowy rozsądek i logikę za drzwi.

Pi razy oko - Matt Parker

Autorzy non-fiction najczęściej prezentują różnorodne tematy humanistyczne, kulturowe lub społeczne. Matt Parker, popularyzator nauki ze Stanów Zjednoczonych i komik stand-upowy, napisał książkę o matematyce, która znalazła się na szczycie listy bestsellerów The Sunday Times. Nic dziwnego, że Parker przedstawia matematykę w humorystyczny i ciekawy sposób. Ta "królowa" nauk jest odpowiedzialna za wiele nieszczęść w naszym społeczeństwie, w tym wypadki lotnicze i budowlane. To niesamowita podróż przez tragiczne, niesamowite i zabawne konsekwencje matematycznych pomyłek.