Robert Harris to angielski powieściopisarz urodzony w Nottingham, mieście literatury. Swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz, zajmując się kwestiami politycznymi. Nie dziwi więc tak wiele odniesień w jego twórczości do wydarzeń historycznych i bieżących kwestii politycznych. Autor specjalizuje się w powieściach z gatunku historical fiction. Do najbardziej znanych należą Autor widmo, Enigma i Vaterland. W portfolio Harrisa znajduje się wiele innych dzieł, które są warte uwagi czytelników.

Na czym polega atrakcyjność thrillerów historycznych Roberta Harrisa?

Na czym polega fenomen bestsellerowych thrillerów historycznych Roberta Harrisa? Przede wszystkim pisanie ma on we krwi. Od najmłodszych lat był miłośnikiem książek i często odwiedzał drukarnię swojego ojca. Swoje pierwsze pieniądze Robert wydał na maszynę do pisania. Od dzieciństwa Robert marzył o byciu pisarzem. Był redaktorem szkolnego magazynu studenckiego i studiował literaturę angielską na Uniwersytecie Cambridge.

Doświadczenie zdobyte przez lata i skrupulatnie doskonalone rzemiosło pozwoliły mu pracować w dziennikarstwie w The Observer i BBC. Robert Harris był wówczas dziennikarzem. Napisał kilka reportaży. Jednak największą satysfakcję przyniosło mu pisanie powieści. W 1992 roku opublikował Vaterland, powieść przedstawiającą alternatywną historię świata. Została ona dobrze przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytyków. W Vaterland autor opisuje świat, w którym naziści wygrali II wojnę światową. Publikacja okazała się sukcesem literackim.

Od tego czasu książki Harrisa stały się bestsellerami i przyniosły mu jeszcze większą sławę. Sukces twórczości Harrisa wynika z jego konsekwentnej ciężkiej pracy i niewątpliwego talentu. Harris stwierdził, że historia jest często najlepszym odzwierciedleniem mechanizmów rządzących naszym współczesnym światem. Pisarz ma smykałkę do pisania historii, które nadają się do sfilmowania. Jest autorem wielu scenariuszy filmowych, a jego powieści, w tym Ghost Writer w reżyserii Romana Polańskiego, były wyświetlane w kinach i telewizji.

Monachium

Netflix rozpocznie streaming Monachium 21 stycznia.

Wrzesień 1938 roku. Hitler za wszelką cenę chce wywołać wojnę światową. Brytyjski premier Chamberlain desperacko próbuje utrzymać pokój. Miasto, które na zawsze będzie kojarzone z tym wydarzeniem, zadecyduje o wszystkim: niektórzy nazywają to dekretem monachijskim, inni traktatem monachijskim.

Podczas gdy samolot wiozący Chamberlaina przelatuje nad kanałem La Manche, pociąg wiozący Fuhrera podróżuje z Berlina do Bawarii. Hugh Legat, sekretarz brytyjskiego premiera o dobrych intencjach, jest jednym z tych, którzy mu towarzyszą. W pociągu znajduje się również niemiecki dyplomata, który należy do niewielkiej grupy sprzeciwiającej się Hitlerowi. Sześć lat temu ich drogi się rozeszły. Studiowali razem w Oksfordzie. Przyszłość Europy zależy teraz od tego, czy znów się spotkają.

V2

V2 to najnowsza powieść Roberta Harrisa, która oparta jest na wydarzeniach historycznych mających miejsce podczas II wojny światowej. Książka ta, podobnie jak wiele innych publikacji autora, ma na celu przybliżenie czytelnikom faktów historycznych. Dwójka głównych bohaterów to niemiecki fizyk Rudigraf i angielska archeolog Kay Cathon Walch. W fabule pojawiają się nie tylko te postacie, ale także autentyczne postacie, takie jak Werner Von Braun, główny projektant rakiety V2.

Graf i Cathon Walch stoją po przeciwnych stronach barykady. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie ataku Hitlera na Londyn. Po tym, jak cudem uchodzi z życiem z jednego z ataków, zaczyna walczyć z wyrzutniami słynnych rakiet. Niemcy planują kolejną ofensywę, by wywołać spustoszenie, ale ich porażka jest nieunikniona. Graf wie, że Hitler się nie zatrzyma. Nie wierzy w nazistowską propagandę i widzi, jak rakiety V2 zagrażają nie tylko niemieckim żołnierzom, ale i przeciwnikom. Czy fizyk zaprotestuje i powstrzyma ludobójstwo? Kiedy losy Grafa, Cathon-Walch i ich dzieci w końcu się skrzyżują, wszystko na pewno się zmieni.

Enigma

Enigma to pierwsza powieść Roberta Harrisa. Publikacją tą Harris utwierdza w przekonaniu, że jest jedynym autorem, który potrafi połączyć fikcję literacką z historią. Autor ponownie osadza fabułę powieści w realiach II wojny światowej. Brytyjscy matematycy walczą z czasem, by złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Niemieckie U-Booty są utrapieniem dla alianckiej floty, więc liczy się każda sekunda. Tom Jericho jest głównym bohaterem. To introwertyczny, cierpiący na zespół Aspergera mężczyzna z genialnym umysłem. Fabuła wciąga od pierwszej strony, a akcja rozkręca się z każdą kolejną. Czytelnika urzeknie wątek szpiegowski, miłosny, motyw Polaków oraz intryga i tajemnica. Księgarnia internetowa oferuje wznowienie Enigmy zarówno w formie audiobooka, jak i e-booka.

Archangielsk

Archangielsk ma podobny styl do pierwszej publikacji Roberta Harrisa, Vaterland. Temat jest ten sam, ale zamiast nazistowskiego zwycięstwa podczas II wojny światowej pojawia się nowy, równie przerażający - odbudowa i odrodzenie rosyjskiego komunizmu pomimo upadku ZSRR. Fluke Kelso, angielski sowietolog, jest głównym bohaterem lektury. Przebywa on w Moskwie, by wziąć udział w spotkaniu naukowym. Następnie zostaje wciągnięty w poszukiwania tajemniczego dziennika Stalina, z którym dyktator nie chciał się rozstać.

Jakie informacje zawiera zeszyt, który zaginął? Czy mogą one zatopić Rosję? Czy te zapiski pomogą odbudować sowieckie imperium, którego tak wielu obywateli pragnie? Kelso, historyk, poświęcił całe swoje życie Stalinowi i sowieckiej Rosji. Postanawia rozwiązać zagadkę ostatnich dni przywódcy. Następnie musi udać się do Archangielska, gdzie znajdzie ludzi i funkcjonariuszy KGB, którzy nie są przychylni Zachodowi.

Konklawe

Konklawe to najlepiej oceniana książka Roberta Harrisa. Fabuła powieści, jak sam tytuł wskazuje, jest ściśle związana ze strukturami Kościoła Katolickiego. Mało tego. Okazuje się, że... najwyższych struktur w tej instytucji. Autor podjął kontrowersyjny temat. Książka odniosła sukces w czasach, gdy Kościół przeżywał kryzys, nie brakowało skandali, a poglądy chrześcijańskich duchownych często były rozbieżne.

Powieść obraca się wokół wyboru papieża po śmierci poprzedniego, promując ideę, że Kościół jest biedny. Z tego powodu zbiera się konklawe kardynałów, by walczyć o papieską koronę. Za 72 godziny najpotężniejszy duchowny na świecie będzie jednym z tych kardynałów. Za murami Kaplicy Sykstyńskiej od lat panuje niezgoda między tradycjonalistami. Nie ma sensu modlić się do Ducha Świętego o przewodnictwo i pomoc w wyborze najlepszego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej, ponieważ intryga, zmowa i oszustwo wyłonią zwycięzcę. Jacopo Lomeli, przewodniczący tego zgromadzenia, stanie przed ogromnym wyzwaniem. Niewielu będzie chciało zająć jego miejsce.

Książki Roberta Harrisa cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pisarz ma na swoim koncie długą listę uznanych tytułów. W księgarni internetowej, w kategorii sensacja, dostępne są wszystkie jego e-booki, a także inne, równie ekscytujące publikacje polskich i zagranicznych autorów.