Nawet będąc jeszcze w łonie matki, wiele dzieci ma kontakt z literaturą. Nawet wtedy rodzice czytają dziecku. Później dziecko jest narażone na różne historie, które są mu czytane przez opiekunów przed snem. Dziecko w końcu samo sięgnie po książkę. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie książki, aby młody czytelnik nie zniechęcił się poziomem trudności. Powinny to być książki, które uczą i pokazują świat. Trudno wybrać spośród wielu dostępnych publikacji dla najmłodszych. Wybraliśmy 5 książek, które warto przeczytać pięciolatkowi.

Oto Kasia - Mira Jaworczakowa

Mira Jaworczakowa, znana autorka książek dla dzieci, jest ulubienicą wielu pokoleń. Oto jest Kasia, jedno z jej dzieł, do dziś polecane jest jako lektura szkolna. To świetna pozycja dla najmłodszych dzieci. Pokazuje im życie młodej dziewczyny z różnych perspektyw. Wielu młodych czytelników będzie w stanie utożsamić się z tą sytuacją. Kiedy stają się starszym rodzeństwem lub starszymi braćmi, tracą przywileje, którymi cieszyli się jako młodsze dzieci. Buntują się na swój sposób, by zwrócić na siebie uwagę rodziców. Jaworczakowa pokazuje dzieciom, jak Kasia przeżywa podobne etapy w swoim życiu. Na usposobienie Kasi wpływa choroba młodszego rodzeństwa. Dziewczynka staje się bardziej kochająca, wyrozumiała i przyjacielska. To zdecydowanie działa na jej korzyść.

Paul Gallico - Chłopiec, który był kociakiem

Opowieść o kocie, który był chłopcem to długa, licząca prawie 400 stron historia, która przenosi czytelników do niezwykłego świata. Peter, główny bohater, marzy, podobnie jak wiele innych dzieci, o posiadaniu zwierzaka. Chłopiec bardzo chciałby mieć kota, ponieważ jego rodzice cały czas pracują i nie mają dla niego czasu. Życzenie Petera w pewnym sensie się spełnia. Młody człowiek zauważa, że ma futro na ciele i wąsy na nosie. Ma też pazury na palcach. Staje się kotem. Opowieść Paula Gallico to doskonałe wprowadzenie do świata kotów dla najmłodszych odbiorców. Wyjaśnia ich osobowości, to, czym różnią się od ludzi, a także potrzebę kociej wolności i indywidualności, jednocześnie pokazując potrzebę bezpieczeństwa i miłości. Książka ta świetnie nadaje się do budowania inteligencji emocjonalnej i wrażliwości u dzieci. Jest to również dobra pozycja do przeczytania przed adopcją kota.

Cudaczek-Wyśmiewaczek - Julia Duszyńska

Cudaczek-Wyśmiewaczek Julii Duszyńskiej to doskonała książka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od ponad 60 lat jest czytana przez dzieci jako ich pierwsza w życiu książka. Duszyńska przemyca również 80 stron zawierających przesłanie edukacyjne. W zabawny sposób przedstawia Cudaczka-Wyśmiewaczka - psotnego stworka. Uwielbia psocić i mieszka za uszami dzieci. To jego codzienne pożywienie. Co można zrobić, aby pomóc Kpikowi wyjść z rutyny? Książka Julii Duszyńskiej zawiera przepis na wolność.

Jesteś ważny, Pinku. Książka o poczuciu własnej wartości, która nadaje się zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Urszula-Młodnicka Kornas i Agnieszka-Magdalena Waligóra

Co roku pojawiają się nowe książki dla dzieci. Rodzicom i maluchom może być trudno wybrać książkę, która będzie zarówno wartościowa, jak i wyjątkowa. Urszula Młodnicka Kornas i Agnieszka Magdalena Waligóra stworzyły wspaniałą książkę dla maluchów i ich rodziców o wewnętrznych światach dzieci. Ta książka uczy dzieci doceniać siebie i swoją wyjątkowość. Autorki wyjaśniają dzieciom, że mają prawo czuć się smutne bez powodu, że nie muszą być idealne i że wybaczanie sobie błędów jest w porządku. Książka pomaga dzieciom odkryć ich mocne strony i uczy je, że zawsze dobrze jest mieć przyjaciół.

Opowiadania dla przedszkolaków - Renata Piątkowska

Opowiadania dla przedszkolakówRenaty Piątkowskiej powinny być książką, po którą dziecko sięga podczas nauki czytania. Proste historie Tomka przyniosą dzieciom radość i wzruszenie. Wszystko widzimy oczami i z perspektywy głównego bohatera. Dzięki temu jest łatwiejsza do zrozumienia dla maluchów. Książka jest również bogato ilustrowana, co pobudza dziecięcą wyobraźnię i poprawia płynność czytania.