Pewnego dnia, który może nie nadejść, poproszę cię o przysługę. Ale do tego czasu, proszę, potraktuj to jako prezent ślubny dla mojej córki. Znasz ten cytat? To cytat z Don Vita Corleone, bohatera kultowej już powieści Mario Puzo "Ojciec chrzestny". Nie wierzę, by ktokolwiek inny potrafił tak porywająco pisać o mafijnych porachunkach i brudnych pieniądzach. Wielu próbuje złapać mistrza. Posłuchaj 5 audiobooków, które sprawią, że poczujesz się jak Ojciec Chrzestny o mafii.

Sycylijczyk autorstwa Maria Puzo

Zacznijmy od... Maria Puzo. Pisarz, choć większość osób kojarzy go z Ojcem chrzestnym (historią Corleone'ów), nie poprzestał na tym. Sycylijczyk to jedna z kolejnych części tej mafijnej opowieści. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec dwuletniego pobytu Michaela Corleno na Sycylii jako najmłodszego syna Don Vito. Chłopak otrzymuje zadanie zorganizowania ucieczki Salvatore Guiliana do Stanów Zjednoczonych. Na ogonie Guiliana siedzi nie tylko policja, ale także lokalna mafia. Czy misja Michaela zakończy się sukcesem? Historia jest tym ciekawsza, że Mario Puzo inspirował się prawdziwą historią sycylijskiego przestępcy, którego imię, Giuliano, zostało tylko nieznacznie zmienione.

Artur Górski o Masie

Seria wywiadów Artura Górskiego to pozycja obowiązkowa, jeśli chodzi o audiobooki o mafii. Autor w szeregu wywiadów przedstawił polską mafię. Podstawą były wielogodzinne rozmowy z najsłynniejszym polskim gangsterem Jarosławem Sokołowskim, znanym również jako Masa. Książka Masa o kobietach polskiej mafii ukazała się w 2014 roku. Stała się natychmiastowym bestsellerem. Kolejna część, Masa o pieniadzach polskiej mafii, została opublikowana kilka miesięcy później i stała się bestsellerem. Kolejne części Gorski wydawał przez następne kilkadziesiąt lat, a sprzedaż dowodzi, że temat wciąż fascynuje odbiorców.

Prawo mafii. Pierwsza polska powieść mafijna

Prawo mafii to zbiór tekstów 11 pisarek, które połączyły zakazaną miłość, seks i namiętność z perwersją w kotle przemocy, ryzyka i wszechogarniającego zagrożenia. Pierwsza polska powieść mafijna. Historie opowiedziane są w formie opowiadań przez 11 bohaterek, które zostają wciągnięte do niebezpiecznego świata przystojnych i niebezpiecznych mężczyzn, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin. Utwór został opracowany przez K.N. Haner to jedna z najpopularniejszych autorek literatury obyczajowej.

Najnowsza. Prawdziwa historia byłego żołnierza mafii z Warszawy

Marzena Matuszak opowiada historię Piotra, gangstera i żołnierza żoliborskiej organizacji przestępczej. Słuchacz przenosi się do Warszawy końca lat dziewięćdziesiątych. Świat bardzo różni się od tego, który znamy dzisiaj. Media nieustannie donoszą o gangsterskich wybrykach w stolicy. Matuszak w błyskotliwy sposób przytacza historię Mudynia, by tzw. epoka "postpruszkowska" przypominała historie rodem z niebezpiecznych dzielnic Ameryki Środkowej, gdzie mafijne porachunki są na porządku dziennym.

Sycylijska mafia: krótka historia

Audiobooki o mafiach są świetnym potwierdzeniem tego, że "życie pisze najlepsze scenariusze". Literatura faktu jest bardziej popularna niż liczne książki o mafii. Ciekawsze wydają się książki gangsterskie, które opowiadają prawdziwe historie grup przestępczych i ich przywódców. Jednym z audiobooków, których warto posłuchać o mafii jest Krótka historia mafii sycylijskiej Tomasza Bieleckiego.

Książka ta jest zbiorem biografii włoskich mafiosów, które wciągają niczym wciągający kryminał. Jej bohaterowie słyną z tego, że nie cofają się przed niczym. Nie onieśmiela ich zabójstwo cywila, stróża prawa czy dziennikarza. To wciąż bardzo religijni ludzie z własnymi zasadami i honorem. Polecamy wątki Watykanu, premiera Berlusconiego i władzy Kalabrii.

Mafijne audiobooki przypadną do gustu osobom lubiącym mocne wrażenia. Niezależnie od tego, czy jest to książka non-fiction, czy fikcyjna, wszystkie intrygują i wciągają na wiele godzin. Tym bardziej, jeśli audiobook ma doskonale dobranego lektora, jak w Krótkiej historii mafii sycylijskiej Rocha Semianowskiego czy Sycylijczyku Jana Jackowicza.

Zdjęcie czarnego tła stworzone z www.freepik.com przez senivpetro