Audiobooki mogą być doskonałym źródłem rozrywki. Audiobooki pozwalają na czytanie powieści podczas spaceru, jazdy do pracy, czy wykonywania prac domowych. Dzięki temu każdego dnia można znaleźć czas na przeczytanie książki. Wielu czytelników rezygnuje jednak z tej formy czytania, ponieważ trudno im się skupić na słuchaniu. Czy słuchania audiobooków można się nauczyć, czy jest to umiejętność, którą posiadają tylko nieliczni? Dowiedz się, jak słuchać audiobooków.

Zacznij od właściwej książki

Pierwszy wybrany przez Ciebie audiobook powinien być taki, który Ci się spodoba. Jeśli nigdy wcześniej nie słuchałeś audiobooka, unikaj masowej klasyki, książek popularnonaukowych czy non-fiction. Wymagają one dużej koncentracji i nie są najlepszym wyborem na pierwszą przygodę ze słuchaniem. Każdy szmer czy dźwięk z zewnątrz może wytrącić czytelnika z rytmu. Dla początkujących polecamy dramaty radiowe i kryminały. Fabuła i tajemnica opowieści utrzyma Twoją uwagę podczas słuchania. Tło muzyczne, lektorzy i efekty dźwiękowe pomogą Ci skupić się na tekście.

Idealne na rozpoczęcie nauki:

Kwestia ceny, autorstwa Zygmunta Młoszewskiego. Pastrami, autorstwa Malcolma. Kocham Cię i masz mnie, autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk. Dywan z wkładką, autorstwa Marty Kisiel.

Uwaga na podkład głosowy

Voiceover jest również bardzo ważny. Głos osoby czytającej książkę musi do Ciebie przemawiać lub być neutralny. Voiceover, który jest denerwujący? Odpada!!! Pamiętaj, że każdy ma swoje preferencje. Sposób czytania lub mówienia może nie być tym, co preferujesz. Niektórzy wolą głosy kobiece, inni zaś męskie. Dla jednych idealny jest monotonny i spokojny styl czytania, podczas gdy inni wolą przesadne emocje. Posłuchaj fragmentów audiobooków i wybierz taki, który Ci się spodoba.

Posłuchaj tych Lektorów:

Janusz Zadura, Leszek Filipowicz, Filip Kosior, Monika Chrzanowska.

Dopasuj do siebie szybkość czytania

Odtwarzacze audiobooków pozwalają na zwiększenie lub zmniejszenie prędkości czytania. Jeśli czujesz, że książka jest czytana zbyt wolno lub zbyt mało dynamicznie to zwiększ prędkość do 1,25. Jeśli nie wszystko rozumiesz, bo lektor czyta zbyt szybko, możesz zmniejszyć prędkość do 0,75.

Dłuższe słuchanie

Słuchaj krótkich fragmentów trwających 5 lub 10 minut. Jeśli zauważysz, że Twoja uwaga błądzi i tracisz tok myślenia, przerwij słuchanie i posłuchaj innego fragmentu za około godzinę. Krótkie opowiadania to najlepszy wybór na pierwszego audiobooka. Staraj się każdego dnia słuchać przez kolejne minuty. Gwarantujemy, że nie będziesz mógł oderwać się od książki na wiele godzin, wystarczy, że przeczytasz jeszcze jeden rozdział ....

Zbiory krótkich opowiadań w sam raz na nowy rok:

Kolektywna Kompilacja Cyberpunk Girls, Antologia Polskiego Cyberpunku Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Kolektywna Kompilacja Zabojczy Pocisk.