Każdy powinien znać książkę elektroniczną, zwaną również ebookiem. Ebook to forma czytania naszych ulubionych tytułów. Dzięki niej mamy dostęp do całej naszej biblioteki z małych, wygodnych telefonów, tabletów czy czytnika e-booków. Nie musimy rezygnować z papierowych książek, aby czytać ebooki!

Książka papierowa vs. eBook

Często widzimy w Internecie dyskusje i argumenty o wyższości i niższości ebooków nad książkami papierowymi. Z jednej strony przekonuje nas zapach drukowanej książki, szeleszczący papier i piękne okładki. Z drugiej strony przekonuje nas wygoda posiadania całej biblioteki do dyspozycji, możliwość przeszukiwania tekstu, jego personalizacji i możliwość regularnego korzystania ze słownika.

To naturalne, że ludzie kochają tradycyjne książki. Od czasu wynalazku Gutenberga są one z nami i nie znikną jeszcze przez bardzo długi czas. Bez względu na to, w jakich innych formach te książki będą wydawane. Nie możemy powiedzieć "papier zastąpi ebooki" albo "ebooki to koniec papierowych książek". Ebooki są dostępne tylko przez około 15 lat. To krótki czas w porównaniu z setkami lat, jakie mają książki papierowe.

Kiedy biorę udział w takich dyskusjach, często pada pytanie: "Dlaczego więc nie promujemy czytania we wszystkich jego formach, a jedynie sugerujemy czytanie ebooków?". To prawda, że nie jestem przeciwnikiem książek papierowych. Wychowałem się z nimi. Przyznaję, że od kilkudziesięciu lat nie jestem też takim pasjonatem książek papierowych. Wygoda i lepsza jakość czytania książek elektronicznych sprawia, że 90% moich książek jest w tym formacie.

Dlaczego warto kupować Ebooki?

Dostępność książek w formacie elektronicznym to główna zaleta. Virtualo jest czynne 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Wystarczy mieć połączenie z Internetem, aby zakupić książkę i już po kilku chwilach można zacząć ją czytać. Do rozpoczęcia czytania potrzebujemy jedynie komputera, telefonu, tabletu lub - co jeszcze ważniejsze - czytnika książek elektronicznych. Dowiedz się, co to jest EPUB, MOBI i jaki format ebooka powinieneś wybrać, jeśli masz już eReader.

Ebooki to książki, które istnieją w formacie cyfrowym. Ich rozmiar jest jedną z ich największych zalet. Urządzenia, których używamy do czytania ebooków, jak i same pliki książek są bardzo lekkie. Możemy przechowywać setki tytułów na urządzeniu, które waży mniej niż książka drukowana. Cała ta biblioteka może zmieścić się w kieszeni, kurtce, plecaku czy damskiej torebce.

Wyszukiwanie tekstu to kolejna cecha, która może nas przekonać do zakupu ebooków. Nie musimy przerzucać stron papierowych książek. Zamiast tego możemy wpisać szukaną frazę w wyszukiwarce tekstu.

Wygoda korzystania z ebooków

Interaktywność to kolejna cecha, która wyróżnia ebooki. W treści książki możemy umieścić linki do stron internetowych, przypisów i pozycji w spisie treści. Klikając na link, zostaniemy przeniesieni w odpowiednie miejsce w tekście.

Wygoda czytania książki elektronicznej jest dodatkowym atutem. Możemy dostosować tekst do naszych potrzeb! Możemy zmienić zarówno czcionkę, jak i rozmiar tekstu. Czcionka używana w książce drukowanej nie jest dla każdego. W książce elektronicznej możemy wybrać czcionkę, z którą czujemy się komfortowo.

Co jeszcze można powiedzieć o ebookach? Książki elektroniczne są zawsze zadbane. Nie zagniemy rogów, a faktura nie straci na jakości i nie zużyje się. Nasze książki pozostaną w swojej pierwotnej formie! Należy tylko pamiętać, aby nie zgubić książki.  Znajdują się tam wszystkie zakupione przez nas książki. W każdej chwili można je pobrać ponownie.

Mam świadomość, że książki elektroniczne nie szeleszczą i nie pachną. Nie zapominajmy, że najważniejszym aspektem jest treść, oraz łatwość jej przyswajania. Każdy z nas woli czytać w formacie, który jest dla niego najwygodniejszy. Pod tym względem ebooki dają najwięcej możliwości. Nikt nigdy nie powiedział, że rozpoczynając przygodę z e-czytaniem musimy zrezygnować z książek drukowanych. Audiobooki, ebooki i książki drukowane - wszystkie mają swoje miejsce w naszym czytelniczym życiu. Musimy tylko dopasować formę książki do czynności, którą wykonujemy!