Autor książki, która błyskawicznie stała się bestsellerem. Grzegorz Pieatek opisuje odbudowę Warszawy po II wojnie światowej w swoim ebooku Najlepsze miasto na świecie. Gorąco polecamy Wam lekturę tej książki, a także zachęcamy do przejrzenia polecanych ebooków Grzegorza. Znajdziecie na jego liście ulubionych tytułów książki o architekturze z architekturą w tle oraz o urządzaniu lepszego świata po katastrofie. Spróbujcie sami!
Ebook Najlepsze miasto na świecie spodoba się fanom literatury faktu, miłośnikom architektury, współczesnym historykom polskim oraz wszystkim zainteresowanym tematem odbudowy Warszawy po wojnie. Po klęsce Powstania Warszawskiego historyczna stolica została zredukowana do gruzów. Ocalały tylko nieliczne fragmenty miasta. Władze radzieckie zaraz po wojnie postanowiły odbudować Warszawę. Architekci, którzy pracowali nad projektem, musieli stworzyć miasto marzeń, które spełniałoby potrzeby aparatu komunistycznego. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zgarnijcie ebooka Najlepsze miasto na świecie. Grzegorz wybrał dla Was listę książek, które jego zdaniem warto przeczytać.
Anthony Flint, Le Corbusier. Architekt jutra
Dominika Ciesla Szymańska
Le Corbusier, architekt wizjoner, intelektualny prowokator i narcystyczna gwiazda, pozująca w roli męczennika. Jedni widzą w nim romantycznego rewolucjonistę, inni szaleńca, który zamienił miasta w szereg pudełek mieszkalnych, a budynki w bezduszne maszyny. Biografia najsłynniejszego architekta świata, dobre wprowadzenie do nowoczesnej architektury i wciągająca opowieść o nieznośnym artyście.
Radical Cities autorstwa Justina McGuirka. Przez amerykańskie miasta w poszukiwaniu nowej architektury
Tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
Brytyjski krytyk architektury zabiera w podróż po Ameryce Łacińskiej. W metropoliach na ruinach utopii z XX wieku powstają rozwiązania na miarę XXI wieku (Le Corbusier kłania się po raz kolejny). Odwiedzamy fawele Brazylii i opuszczone wieżowce Caracas. Poznajemy też chilijskiego architekta Alejandro Aravenę, który pokazał nam, jak zamienić bezdomnych w właścicieli domów, oraz spotykamy się z burmistrzami Mockusem i Penalosą, którzy uratowali Bogotę przed upadkiem. Reportaż i instruktaż, który jest jednocześnie wciągający i pouczający.
Naomi Klein, Doktryna szoku
Hanna Jankowska przełożyła
Jak będzie wyglądała przyszłość? Katastrofa klimatyczna wciąż czai się za rogiem. Klein przekonująco pokazuje, jak kryzysy mogą wzmacniać nierówności ekonomiczne i ograniczać wolność. Doktryna szoku została opracowana w poprzedniej dekadzie, ale rozwój wydarzeń od tego czasu potwierdził jej trafność. Dobrze jest nadrobić zaległości lub odświeżyć swoją wiedzę na temat doktryny szoku teraz, gdy jesteśmy w nowym kierunku.
Gdzie są architekci?
przełożyła Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Teoretycznie kobiety mają możliwość zrobienia kariery architekta już od ponad wieku. Jednak nadal jest to dziedzina zdominowana przez mężczyzn. Stratigakos, w tej krótkiej książeczce, wyjaśnia dlaczego. Opowiada historie pionierek i nielicznych projektantek, które osiągnęły sławę. Pojawia się nawet Barbie - kobieta architekt. Autorka robi coś więcej niż diagnozę problemu, oferuje także sugestie, jak go zmienić. Z tej książki będą zadowolone zarówno feministki, jak i sceptyczki/sceptycy.
Zygmunt Miłoszewski, Jak zawsze
Zgrabna, zabawna opowieść Miłoszewskiego o dojrzałym małżeństwie, które przypadkowo przenosi się do Warszawy lat 60. (bez spoilerów, to już wiecie od pierwszej sceny), to mistrzowski portret. Z tą różnicą, że pochodzi on z alternatywnej rzeczywistości, w której Polska znajdowała się po zachodniej stronie żelaznej kurtyny. Umiejętnie wykreowaną rzeczywistość (Le Corbusier tu wrócił...),) docenią znawcy architektury i historii. Reszta czytelników nie odłoży jej do ostatniej strony.