Dziś, dzięki rozwojowi technologii, mamy dostęp do większej ilości książek niż kiedykolwiek wcześniej. W tradycyjnej księgarni mamy setki opcji do wyboru. Księgarnie internetowe oferują ich tysiące. Książki te dostępne są już nie tylko na papierze, ale także w formatach e-booków i audiobooków. Między czytelnikami i słuchaczami toczy się dyskusja, co jest lepsze - książka czy audiobook?
Co jest lepsze dla Twojego mózgu: audiobook czy książka?
Od dłuższego czasu trwa debata nad tym, co jest lepsze - audiobook czy książka. Niektórzy uważają, że słuchanie audiobooków to oszustwo. Niektórzy uważają, że ci, którzy wolą słuchać książek w formacie MP3, nie potrafią lub nie chcą docenić czytania. Twierdzą również, że słuchanie nie jest doświadczeniem wysokiej jakości, ponieważ nie można śledzić tekstu. To wciąż dobra opcja dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie książki lub siedzenie i słuchanie jej. Słuchają audiobooka, gdy prowadzą samochód, spacerują z psem lub wykonują inne czynności fizyczne.
Naukowcy przeprowadzili wiele eksperymentów, aby sprawdzić reakcję mózgu i pamięć. Deniz Fatma, Jack Gallant i inni stworzyli mapę mózgu podczas czytania powieści i jej słuchania. Jest to jedno z najbardziej popularnych badań. Te same obszary mózgu były aktywowane zarówno podczas czytania, jak i słuchania powieści. Beth Rogowsky w 2016 roku wykazała, że taka sama ilość informacji została zachowana przez ludzi podczas czytania i słuchania książki. Audiobooki nie są oszustwem. Osoby uczące się słuchowo i wzrokowo są różne, podobnie jak odbiorcy.
Audiobook vs. książka
Audiobooki nie są tak popularne jak książki czy e-booki. Z roku na rok rośnie grono odbiorców książek w formacie MP3. Powstaje coraz więcej słuchowisk i seriali audio. Mimo że debata na temat tego, który format jest lepszy, została rozstrzygnięta, oba formaty mają swoje wady i zalety.
Błądzące myśli, rozproszenie uwagi i błądzenie myśli
Znasz to uczucie, kiedy czytasz dwie strony powieści i nie masz pojęcia, o czym ona jest? Z pewnością tak jest. Podczas czytania lub słuchania nasze umysły mogą błądzić. Rozpraszają nas myśli o zbliżających się wakacjach lub pracy, a nawet o problemach. Nagle uświadamiamy sobie, że zgubiliśmy się w książce.
Rozpoczyna się skrupulatne poszukiwanie tego ostatniego wątku, linijka po linijce. W ciągu kilku sekund jesteśmy z powrotem we właściwym miejscu. W audiobooku jest to nieco trudniejsze. W audiobooku jest to nieco bardziej skomplikowane. Musimy przewijać ekran za pomocą małego suwaka i wybierać właściwy fragment. Przewijanie jest często niemożliwe, gdy słuchamy MP3 podczas jazdy samochodem lub rowerem.
Wyrażanie emocji i intonacja
Audiobooki pozwalają zanurzyć się w opowieści. Zakładając słuchawki, można skupić się na opowieści. W miarę jak książki MP3 stają się coraz bardziej zaawansowane, są wzbogacane o efekty dźwiękowe i akustyczne. Z większą dokładnością dobierani są również aktorzy i lektorzy, którzy czytają powieści. Są oni w stanie przekazać emocje i charakter za pomocą swoich głosów.
Nie wolno rozpraszać uwagi
Niestety, audiobooki mają swoją klapkę w postaci modulacji głosu. Nie wszyscy lektorzy czy aktorzy nadają się do danej książki. Zdarza się, że mniej znani aktorzy czytają książkę powoli i nudno. Głosowi brakuje entuzjazmu. Czytanie może być samo w sobie arcydziełem, ale nieodpowiedni głos może zniechęcić widzów do czytania książki.
To samo dotyczy dźwięku i efektu akustycznego. Odgłos skrzypienia lub zatłoczonego baru czy ulicy może być tak samo rozpraszający jak melodia na początku lub końcu odcinka. Słuchowisko, które jest źle wyreżyserowane lub zbyt długie, może nie spodobać się wszystkim.
Korzyści z audiobooków, ebooków i książek
Warto próbować czytać i słuchać książek na co dzień. Nie trzeba ograniczać się tylko do jednego formatu. Oba sposoby obcowania z literaturą mogą przynieść nam szereg korzyści. Naturalnie poprawia się nasza pamięć i koncentracja. Rośnie nasza wyobraźnia, a także poszerza się słownictwo. Czytanie i słuchanie książek może zmniejszyć stres nawet o 60%.
Książki papierowe, PDF-y, MOBI, EPUB-y czy MP3 to nie tylko świetny sposób na poznawanie świata, ale także pomoc w rozwoju naszej osobowości, wyostrzenie umiejętności analitycznych i dostarczenie nam wielu informacji. Ważne jest, aby sięgać po nie jak najczęściej.